Z čoho budeme žiť?

Otázka, ktorá trápi nejedného z nás. Nie vždy ostane rodičom možnosť pracovať popri dieťati, ktoré si vyžaduje opateru 24/7 a behanie po terapiách. Zvyčajne jeden z nich ostáva doma, kým druhý zarába. Samoživitelia sa ocitnú v nezávideniahodnej situácii – kto bude u nich chodiť do práce, keď oni ostanú s dieťaťom doma? Ako to finančne utiahnuť?

Využite našu kalkulačku

Ak ste v podobnej situácii, nezúfajte. Cez našu online pomôcku Kalkulačka príspevkov ľahko zistíte, o aké príspevky môžete požiadať. Výsledky sú, pravdaže, orientačné, nakoľko závisia od množstva faktorov. Pri príspevkoch nájdete odkazy na úrady – ich pracovníci vám radi pomôžu.

Pokiaľ vám chýbajú financie na pokrytie liekov, rehabilitačných pomôcok či terapií, vyskúšajte nasledovné možnosti.

Zbieranie 2 percent z dane

Môžete si na tento účel založiť vlastné občianske združenie. Inou možnosťou je zbierať si cez niekoho iného – niektoré OZ ponúkajú rodinám takúto možnosť. Cez jedno OZ si tak zbiera dve percentá viac rodín. Dokladovanie je zložitejšie, lebo musíte preukázať, že ten a ten darca chce podporiť práve vás. Každé OZ má vlastné pravidlá, na čo smiete vyzbierané peniaze použiť.

Občianske združenia, ktoré umožňujú rodinám zbierať si dve percentá z dane:

  • APPA – Asociácia pomoci postihnutým
  • Spolu to zvládneme – Burko
  • OZ Ja sám
  • Snívame spolu
  • OZ Štvorlístok života
  • Aktívny vozík o.z.
  • Mamy deťom

Žiadosť o grant

Nadácie pravidelne zverejňujú na svojich stránkach formuláre, cez ktoré požiadate o finančnú podporu.

Najznámejšie nadácie:

  • Nadácia Orange
  • Nadácia J&T
  • Nadácia SPP
  • Nadácia pre deti Slovenska
  • Nadácia ESET

Založenie zbierky

Vyberiete si portál, na ktorom si založíte zbierku. Prevádzkovateľ portálu môže od vás požadovať kópiu lekárskej správy, preukazu ŤZP, cenové kalkulácie na pomôcky a pod. Nemusíte sa báť, tieto dokumenty zverejnené nebudú, slúžia len ako dôkaz, že nejde o podvod.

Známe darcovské portály:

Transparentný účet

Založíte si v banke účet, na ktorom si ktokoľvek môže pozrieť, koľko vám ľudia prispeli a na čo išli vyzbierané peniaze.

Ďalšie tipy

Ak chcete ušetriť, množstvo vecí pre deti (oblečenie, hračky, ale aj rehabilitačné pomôcky) nakúpite v online bazároch, napr. tu:

Pozor na podvodníkov! Nikdy nikomu neposielajte údaje z bankovej karty ani kódy, ktoré vám prišli do SMS! Pokiaľ predajca odmieta osobný odber a trvá na tom, že vám tovar doručí kuriérom (bez možnosti obhliadky tovaru), s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvodníka. Pred prvým nákupom na inzerát odporúčame vyhľadať meno alebo číslo účtu v tejto skupine: PODVODNÍCI-ZLODEJI-ONLINE PODVODY

Zdieľať

Z čoho budeme žiť?

Otázka, ktorá trápi nejedného z nás. Nie vždy ostane rodičom možnosť pracovať popri dieťati, ktoré si vyžaduje opateru 24/7 a behanie po terapiách. Zvyčajne jeden

Kam sa obrátiť?

Deťom do 7 rokov sa venujú CVI – centrá včasnej intervencie. Nájdete ich v našej mape. Približne raz mesačne chodia do rodín, prípadne prídete s

Kde sa bude moje dieťa vzdelávať?

Najskôr sa obráťte na spádovú škôlku/školu. Tá si môže vyžiadať posudok z CPP (centra poradenstva a prevencie). Pokiaľ CPP odporučí dieťaťu asistenta do škôlky, škôlka